Koncem dubna celé Nizozemské království převlečené do oranžové barvy slaví státní svátek - narozeniny svého krále Willema-Alexandra.
POZOR! Letos - v roce 2025 se Den krále slaví už v sobotu 26.4. Pokud tento svátek připadne na neděli, jako je tomu letos, přesouvá se oslava vždy na sobotu.
Nejdřív ale trocha historie. 31. srpna roku 1880 se narodila princezna Wilhelmina a den jejích narozenin se stal poprvé dnem celostátních oslav, které se konaly v dané datum až do roku 1948. Po korunovaci její dcery a nástupkyně Juliany byl Koninginnedag („Den královny“) přeložen na její narozeniny, tedy na 30. dubna a stal se oficiálním státním svátkem. Dcera Juliany Beatrix ve svém korunovačním projevu v roce 1980 vyhlásila, že 30. duben se i nadále bude slavit jako národní svátek na počest její matky, protože její vlastní narozeniny připadají na 31. ledna, kdy panuje špatné počasí. Od roku 2014 se slaví Den krále (Koningsdag), a to 27. dubna na narozeniny současného panovníka Willema-Alexandra. Jedinou výjimkou je neděle, kdy se podle tradice Den krále/královny nikdy neslaví. V tom případě se svátek přesouvá na sobotu.
Pro Nizozemce a desítky tisíc návštěvníků z celého světa je královský den událostí roku. Už v předvečer oslav se venku na náměstích koncertuje a tančí. Královská noc bývá bujará a veselá a plynule přechází do slavnostního rána. 27. dubna se vyzdobené ulice promění na tržiště a probíhá v nich nekonečná pestrobarevná veselice. Také vodní kanály - grachty - jsou doslova ucpané oranžově nazdobenými loďkami a jejich karnevalově převlečenými posádkami. Oranžovou barvu mají nejen trička, paruky, brýle, ale i jídlo, pití, výlohy, praporky…
Nizozemci jsou národem obchodníků, a tak není divu, že v den, který pro ně má takový význam, se na ulicích a v parcích prodává cokoli, od nepotřebných drobností přes oblečení až po hračky. Například v amsterdamském Vondelparku je bleší trh speciálně určený pro rodiny. Děti tady samy prodávají, nebo organizují rozmanité hry a zábavy. Příjmy z prodeje tento den nepodléhají zdanění ani jiným omezením. Jen se nesmí prodávat alkohol, a to ani v obchodech. Už několik dní předem můžete na ulicích vidět na zemi nalepené nápisy „bezet“, což znamená obsazeno. Lidé si tak rezervují nejlepší místa pro svůj vlastní prodejní stánek nebo atrakci.
Den krále je oslavou kreativity a hravosti místních, kteří se ze spořádaných lidí s přesně rozplánovanými diáři promění na jeden den v oranžovou rozjívenou řeku valící se ulicemi. Dokážou si tento výjimečný den skvěle a nekonvenčně užít. A s nimi i tisíce návštěvníků z celého světa.
Pokud by vás lákalo v této době navštívit Nizozemsko, tak se musíte nejdřív řádně rozmyslet. Pokud nemáte rádi davy lidí, tak sem v tento čas raději nejezděte! Velká města se na Den krále rozrostou o statisíce rozjívených a poblázněných lidí. Proto například rezervace hotelů a letů musíte udělat opravdu včas, nejlépe několik měsíců předem. Přímo ve městech celý den nefunguje veřejná doprava, bývají uzavřená muzea a většina obchodů. O to víc to ale žije v ulicích. Na mnoha místech venku i v klubech probíhají hudební festivaly, bleší trhy, lidé pořádají pikniky, nebo vlastní soukromé koncerty. Oranžová barva a portréty členů královské rodiny zaplaví parky, výklady obchodů i lodě. Nezapomeňte si i vy přivézt něco oranžového, nebo si přímo tady na místě kupte tričko, klobouk nebo třeba oranžovou paruku.
No a nakonec jen malá poznámka. Možná není jen tak, že tady bydlím už skoro deset let a jsem od první chvíle nekritickou obdivovatelkou Amsterdamu i jeho obyvatel. Moje narozeniny jsou totiž přesně ve stejný den! I já jsem narozená 27. dubna, i když o pár let později než náš král. Takže na zdraví! A třeba někdy na viděnou v Nizozemském království!